סגירת העור בניתוח קיסרי

מטופלות רבות שואלות מה היא הדרך הטובה ביותר לסגור את העור בסיום הניתוח הקיסרי כדי לאפשר התאוששות קלה וצלקת יפה יותר.

אתחיל בכך שאין שיטה אחת שתענה על הצורך של כל המנותחות בלידה קיסרית ומקובלת על כל המנתחים  אך אנסה למנות את היתרונות והחסרונות של כל שיטה. חשוב לציין שאחד הגורמים החשובים בניתוח הקיסרי כולו ובסגירת העור בפרט הוא הניסיון של המנתח והשליטה שלו בטכניקות הניתוחיות השונות.

קיימות מספר שיטות מקובלות לסגירת העור בניתוח קיסרי:

  1. סיכות
  2. תפרים עוריים
  3. תפר תת עורי
  4. דבק ביולוגי
  5. ZIPLINE

סיכות:

השיטה הנפוצה ביותר בה משתמשים במעין "שדכן" המצמיד את שני צידי פצע הניתוח באופן מהיר ויעיל. מדובר בשיטה מהירה ביחס לשיטות האחרות ואינה מצריכה מיומנות כירורגית גבוהה כדי להגיע לתוצאה טובה. החיסרון בסיכות עוריות שהן לעיתים גורמות לאי נוחות, נתפסות בבגדים ויוצרות תגובה מקומית. גם את הסיכות יש צורך להוציא כ-5 ימים אחרי הניתוח.

תפרים עוריים (נמסים או כאלה שיש להסירם)

השיטה הוותיקה ביותר והמשמשת גם בתפירה של פצעים עמוקים אחרים. ישנם שני סוגי תפרים, נמסים ושאינם נמסים. התפרים הנמסים מתמוססים בעצמם אחרי מספר ימים ואין צורך להוציאם לעומת התפרים שאינם נמסים שיש צורך בהוצאתם כשבוע אחרי הניתוח. הסרת התפרים פשוטה ואינה כרוכה בכאב. היתרון העיקרי של התפרים העוריים היא בכך שמאפשרים למתוח את צידי החתך ללא מתח על שפת החתך עצמו וכרוכים (על פי חלק מהמאמרים) בפחות זיהומים בפצע הניתוח. החיסרון בתפרים הוא שמשך הניתוח ארוך יותר.

תפר תת עורי

שיטה המקנה צלקת אלגנטית ויפה, בה עושים שימוש בחוט נספג הנתפר בשכבה העליונה של העור ומקרב את שפתי החתך באופן סמוי מהעין. יתרון התפר התת עורי שאין צורך להוציאו. החיסרון היחסי שלו שהוא דורש מיומנות ניתוחית ומאריך את זמן הניתוח. בד"כ אחרי תפירה עם תפר תת עורי נהוג לשים פלסטרים מיוחדים (STERI-STRPS) מעל החתך כדי להגן עליו ולמנוע מתח על קצוות החתך הניתוחי. הפלסטרים נושרים לבד אחרי כ 10 ימים.

דבק ביולוגי (Dermabond)

משמש להדבקה מהירה של שפתי החתך, שומר עליו מפני מגע עם מים ואויר ואינו מאפשר מגע של חיידקים עם פצע הניתוח. החיסרון העיקרי שלו שחלק מהנשים החשופות אליו מפתחות אלרגיה הגורמת לנפיחות וגרד קשה באזור הפצע הניתוח. כתוצאה מגירוד החתך עולה הסיכון לזיהום מקומי.

Zipline

שיטה חדשה העושה שימוש במדבקה מחומר ביולוגי. את המדבקה מניחים על חתך הניתוח הקיסרי ובעזרת משיכת קפיצי פלסטיק קטנים מקרבים את שפתי החתך. היתרון בשיטה, שלמעשה המדבקה מורידה את המתח משפתי החתך ומגינה על פצע הניתוח בשבועיים הראשונים. את המדבקה יש להסיר 10-14 יום מהניתוח.

סגירת-עור

קרדיט תמונה: ziplinemedical.com