ניתוח קיסרי אלקטיבי (מתוכנן)

ניתוחים קיסריים מתוכננים לעיתים קרובות לפני התפתחות של הלידה מסיבות רפואיות או לפי בקשת היולדת.

ניתוח קיסרי מתוכנן יתבצע לפי תאריך שנקבע מראש וכך בן הזוג יוכל בדרך כלל להיות נוכח במהלך הלידה הקיסרית. היתרון בכך ברור מאחר וליולדת יש זמן ויכולת להתכונן פיזית ונפשית לניתוח הקיסרי, היא יכולה לבחור את המקום ואת הצוות המנתח (במקרים של ניתוח קיסרי פרטי). הגעה לניתוח קיסרי אלקטיבי אחרי מוכנות ושנת לילה טובה מאפשרת ליולדת להיות נינוחה ומוכנה יותר. הניסיון שלי מראה כי ניתוחים אלקטיבים כרוכים בד"כ בפחות סיבוכים מאחר ואין את הצורך לניתוח חירום הדורש לנתח מהר יותר ובעקבות כך, גם ההתאוששות מהניתוח קלה יותר.

למה בכלל נועד הניתוח הקיסרי המתוכנן?

ברוב המקרים הניתוח המתוכנן הוא בהמלצת הרופא המלווה את ההריון. המלצה כזאת תינתן במקרים בהם ניתוח קיסרי מתוכנן הוא הדרך הבטוחה ביותר ללידה עבור התינוק או האימא.

מצבים בהם בד"כ ממולץ על ניתוח קיסרי:

– התינוק נמצא במצג שאינו ראש

– הריון מרובה עוברים (בתנאים מסויימים)

– שלית פתח (מצב בו השליה מכסה את צוואר הרחם בחלקו או כולו)

– מחלת רקע אימהית או מצב רפואי כגון בעיה בלב, לחץ דם גבוה או זיהום שעלול לעבור לתינוקך במהלך הלידה הנרתיקית, כגון הרפס גניטלי או HIV.

– מבנה רחם לא תקין עם שרירנים החוסמים את תעלת הלידה.

– שניים ויותר ניתוחים קיסרים קודמים

– מצבים רפואיים הקשורים לעובר כמו רמת טסיות נמוכה.

חלק מהנשים בוחרות לעבור ניתוח קיסרי מסיבות לא רפואיות – לדוגמה, עקב ניתוח קיסרי אחד בעבר או בגלל חששות מהלידה הנרתיקית. חשוב לציין שבכל ניתוח קיסרי עלולים להיות סיבוכים כמו דימום או זיהום ולמרות זאת זכותה של האישה לבחור את סוג הלידה שלה ואת מתכונת הלידה באופן פרטי או ציבורי. כל זאת לאחר שדנה עם הרופא על היתרונות והחסרונות בלידה קיסרית מול לידה נרתיקית.

העיתוי של ניתוח קיסרי מתוכנן

ניתוח קיסרי מתוכנן יבוצע בד"כ סביב השבוע 39. העיתוי של הניתוח הקיסרי יהיה תלוי ברקע הרפואי של האישה, בבריאות התינוק ובלוח הזמנים הקיסרי של הצוות.