החלמה מניתוח קיסרי

במאמר הבא אנסה להתייחס למספר נושאים הקשורים לניתוח קיסרי:

1. תנועתיות

2. משככי כאבים

3. מתן שתן ופעולת מעיים

4. תזונה

5. שתיית נוזלים

תנועתיות

כבר מספר שעות אחרי ניתוח קיסרי לאחר הוצאת הקטטר משלפוחית השתן, היולדת צריכה לרדת מהמיטה ולהתחיל להתנייד. בתחילה ההתניידות היא לכיסא ולרחצה. לאחר התייצבות ולאחר שהצוות המטפל מאשר, ניתן להתחיל להסתובב במחלקת היולדות. לתנועתיות יש חשיבות בתהליך ההחלמה, בעזרה להזרמה תקינה של דם לרגליים ולמעיים. ההתניידות עוזרת במניעת יצירת קרישי דם בגפיים ועוזרת למעיים לחזור לפעילות חיונית אחרי הניתוח הקיסרי. לעיתים תחילת ההתניידות מלווה בכאבים ולכן נבון לקחת משככי כאבים לפני הירידה מהמיטה. נכון לרדת מהמיטה ולהסתובב במחלקה אחת לשעתיים לפחות בשעות היום. ככל שהניתוח הקיסרי עובר הצורה חלקה יותר, בד"כ ההתניידות קלה יותר אחרי הניתוח. כמו בשאר הנושאים הקשורים להתאוששות הרי גם כאן, שימוש בטכניקה ניתוחית נכונה ומיומנות המנתח עוזרת לתהליך ההתאוששות וההחלמה.

משככי כאבים

כאמור תהליך ההתאוששות וההחלמה עלול להיות כרוך בכאבים שצפויים להמשך מספר ימים. במחלקת היולדות ניתנים משככי כאבים בזריקות ובכדורים. כל המשככים הניתנים בטוחים לחלוטין בהנקה ואין חשש לקחת מהם בכמות מתאימה. נטילת משככי כאבים למשך מספר ימים אינה גורמת להתמכרות ועשויה לסייע בהתאוששות קלה ומהירה יותר מהניתוח. הרדמה נכונה בניתוח הקיסרי בה ניתנים משככי כאבים דרך ההרדמה האזורית, יכולה להוריד את הצורך בשימוש במשככים נוספים ביממה הראשונה.

מתן שתן ופעולת מעיים

במהלך הניתוח הקיסרי מוכנס קטטר לשלפוחית השתן על מנת שזאת תהיה ריקה ולא תיפגע במהלך הניתוח. מספר שעות אחרי הניתוח הצוות הסיעודי מוציא את הקטטר משלפוחית השתן והיולדת צריכה לתת שתן בעצמה תוך מספר שעות. לעיתים אחרי ניתוח ממושך או הרדמה עמוקה יש קושי במתן שתן עצמוני ובמקרה זה יש להחזיר את הקטטר לשלפוחית השתן ליממה נוספת. במקרים אלה היולדת תמשיך בתהליך ההתאוששות עם הקטטר וצפויה לתת שתן עצמונית ביממה שאחרי.

אחת תלונות הנפוצות אחרי ניתוח קיסרי היא קושי להעביר גזים וקושי ביציאה. על מנת להקל את התהליך מומלץ על תזונה נכונה אחרי הניתוח (עליה אפרט בהמשך) תנועתיות ולעיתים גם מרככי יציאות. לעיסת מסטיק מאיצה את תהליך התנועתיות של מערכת העיכול ועשויה להחיש את התהליך. במקרים של קושי ביציאה ניתן להשתמש בנרות פרפין או בחוקנים קטנים (באישור הצוות המטפל).

תזונה

לתזונה הנכונה אחרי ניתוח קיסרי פרטי 3 מטרות: הקלה על תהליך העיכול, עזרה בפעולת מעיים תקינה ללא צורך בהפעלת לחץ בזמן יציאה וכן תמיכה והחשה של תהליך ההחלמה.

זה הזמן לאכול נכון ובריא עבורך ועבור התינוק היונק. תזונה נכונה מאיצה את תהליך ההחלמה ומשפרת את רמת האנרגיה לאחר הניתוח. יש לאכול תזונה עשירה בחלבונים, פחמימות מורכבות, ויטמינים וברזל. למרות שנשים רבות רוצות לרדת במשקל מהר אחרי ההיריון ההמלצה הנכונה היא לאכול לא פחות מ-1800 קק”ל ליום כאשר יש להוסיף 500 קק”ל ליום לאישה מניקה. כדי לעזור להתאוששות קלה מומלץ לאכול מזונות קלים לעיכול. אחרי הניתוח יש נטייה להצטברות של גזים במערכת העיכול כך שמומלץ לא לצרוך מזונות הגורמים לגזים או לעצירות. מומלץ להימנע ממשקאות מוגזים, לצרוך מזונות עשירים בסיבים, מרק, גבינה לבנה או יוגורט. יש לשלב בתזונה סיבים תזונתיים החשובים לפעילות סדירה של מערכת העיכול, ושעוזרים במניעת עצירות שיכולה לגרום לכאבים, לנפיחות בבטן ולחץ על הצלקת הניתוחית. מומלץ להתחיל לצרוך סיבים רק לאחר 24 שעות מהניתוח. ירקות ופירות הינם מקור טבעי וטוב לסיבים כמו כן דגנים מלאים ושיבולת שועל. לעיתים בימים שלאחר הניתוח התיאבון עדין לא חוזר לשיאו ולחלק מהנשים קשה לצרוך מזון בכמות מספקת ואז ניתן להשתמש בתכשירים כמו פסיליום, נורמלקס.

שתיית נוזלים

נוזלים צלולים ובעיקר מים חשובים מאוד למניעת התייבשות ועצירות. שתייה בכמות טובה עוזרת לפעילות מעיים ולהחלמה מהירה ותקינה מהניתוח. מומלץ לשתות כוס כל שעתיים ובסה"כ כ-10 כוסות ביממה. השתייה צריכה לכלול בעיקר מים, תה נטול קופאין, מרק, חלב דל שומן, מיצים לא מוגזים וללא סוכר.