הנקה אחרי ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי עלול להשפיע על ההנקה במספר דרכים:

  1. ישנן נשים המצפות ללדת בלידה נרתיקית ותחושת האכזבה שהן חוות בכך שהן עוברות לידה קיסרית עלולה לגרום להן פחד מכישלון בהנקה. לחשש זה אין בסיס מאחר ואין סיבה אמיתית שההנקה לא תצליח אחרי ניתוח. יתר על כן, ההצלחה בהנקה אחרי ניתוח קיסרי עשויה להעלות את תחושת הערך העצמית של האם, שעמדה באתגר ההנקה.
  2. מאחר וניתוח קיסרי דורש התאוששות של מספר שעות, תחילת ההנקה עלולה להידחות בעיקר אם היולדת מתקשה פיזית לשבת ולאחוז בתינוק. אצל נשים שעברו הרדמה כללית עיכוב זה עלול להתארך. רצוי לעשות מאמץ ולקצר את משך הזמן בין הניתוח לבין ההנקה הראשונה עקב היתרונות של הנקה בסמוך ללידה שאז ההרדמה האזורית שעדיין משפיעה יכולה לעזור במציאת תנוחה נוחה ללא כאבים, תשנה את הפרשת הקולוסטרום ובנוסף התינוק יותר ערני בשעות הראשונות לאחר הלידה. (במקרים של הרדמה כללית, התינוק עלול להיות ישנוני אבל זו תופעה שחולפת אחרי כמה שעות).
  3. אימהות רבות דואגות כי משככי הכאבים שהן לוקחות אחרי הניתוח הקיסרי ישפיעו לרעה על התינוק שלהן. הצוות הרפואי מודע לכך ועושה שימוש במשככי כאבים בעלי השפעה מזערית על התינוק. הריכוז הנמוך של חומרים אלה והכמות הקטנה ממילא של הקולוסטרום גורמים לכך שהתינוק מקבל כמות קטנה ובלתי מזיקה של חומרי הרדמה. מוטב לשלב בין סוגים שונים של משככי כאבים דבר הגורם לכך שכמות של כל משכך כאבים שתעבור לתינוק תהיה מזערית. הנקה דורשת מאמץ מסוים מהיולדת ולכן חשוב להשתמש במשככי כאבים שיעזרו ליולדת לשנות תנוחות ולהתמסר בקלות רבה יותר להנקה. יש לזכור כי הצורך במשככי כאבים יורד תוך מספר ימים ולכן סוגיה זו נפתרת מעצמה.
  4. אחרי ניתוח קיסרי לעיתים קשה למצוא תנוחה נוחה להנקה. אם הניתוח נעשה בהרדמה אזורית אפשר להתחיל לנסות להניק כבר בחדר ההתאוששות. אל תהססי לבקש את עזרת הצוות הסיעודי. הם שם כדי לסייע לך ויעשו זאת במקצועיות.

אחת השיטות הפשוטות להתגברות על הקושי בתנועתיות והנקה אחרי הניתוח היא הנקה תוך שכיבה על הצד. חובה לסגור את המעקה של המיטה כדי למנוע מהתינוק מליפול.

תנוחה נוספת שיכולה להקל בתחילת ההנקה אחרי ניתוח היא תנוחת ה-Football בה התינוק שוכב על גבו ומונח על כרית תחת בית השחי. תנוחה זו מונעת לחץ על פצע הניתוח ואינה מצריכה הרמה והחזקה של התינוק.

אנו ממליצים בכל מקרה, להצטייד במשאבת הנקה למקרים בהם יימצא צורך להחיש את תהליך יצירת החלב.

לסיום: יש לזכור שאחרי הניתוח, השהות בבית החולים נמשכת יותר ימים מאשר אחרי לידה רגילה. רצוי להפוך את החיסרון הזה ליתרון: יותר ימים בהם תוכלו להיעזר בצוות ההדרכה הן להנקה והן לטיפול יומי ביילוד.

בהצלחה!